Razlika između biljnih i eteričnih ulja i ima li smisla pisati o tome?
Zašto dolazi do nerazumijevanja između laika i aromaterapeuta?
Ponekad se neke stvari čine prebanalne i samorazumljive da bi čovjek uopće o njima pisao, ali onda se sudari sa stvarnošću i dođe mu do mozga: ako je meni nešto jasno, zašto bi bilo ljudima koji nisu na neki dublji način zainteresirani za aromaterapiju, ali eto treba im neko eterično ili biljno ulje?
I smilje je biljka, zar ne?
Ulazi gospođa u dućan i traži neka ulja. Sve su joj biljna ulja, nije bitno što je eterično, što je biljno, a kamoli što je macerat. I tako, kaže molim Vas hladno tiješteno biljno ulje smilja.
Upitnici u mojoj glavi.
Rekoh, ne postoji hladno tiješteno biljno ulje smilja. Postoji macerat i postoji eterično ulje.
Ne, ona želi hladno tiješteno biljno ulje smilja.
Ja opet, ne postoji hladno tiješteno biljno ulje smilja. Postoji eterično ulje smilja dobiveno destilacijom, i postoji uljni macerat smilja (kada se cvjetovi smilja potope u nekom biljnom ulju, koje pak može biti hladno tiješteno, ali nije smilje to koje je hladno tiješteno).
Pa od čega se dobiva eterično ulje, ona će na to.
Rekoh, pa od smilja.
Pa nije li smilje biljka i zašto ga je pogrešno nazvati biljnim uljem?
Evo nas. Tu smo.
Lampica se upalila.
Hoćemo li onda razjasniti te razlike?
Da ne bismo opet na nekom portalu čitali za što sve je dobro ETERIČNO (???) ulje jojobe?
Što je što u aromaterapiji?
U aromaterapiji ulja s kojima radimo dijelimo u dvije osnovne grupe: eterična i biljna (ili bazna) ulja. Maksimalno jednostavno: eterična su hlapiva, biljna su masna.
Eterična ulja ili esencijalna ulja
Eterična ili esencijalna ulja su smjese hlapivih, biološki aktivnih spojeva dobivenih iz biljnog materijala najčešće destilacijom, a rjeđe i tiještenjem (usplođe citrusa). Premda se nazivaju uljima, ona dakle nisu masna ulja, već nemasne, hlapive tekućine.
Eterična ulja zbog malih molekula i lipofilnosti kroz kožu veoma brzo ulaze u organizam.
Da bismo smanjili brzinu ulaska, eterična ulja na kožu nanosimo razrijeđena u biljnim uljima (baznim, temeljnim ili nosivim uljima a u koja spadaju biljna ulja, macerati, maslaci pa i voskovi). Biljna ulja su masna ulja, kao npr. bademovo ulje, maslinovo ulje, avokadovo ulje i sl.
Time postižemo nekoliko ciljeva: smanjujemo eventualna oštećenja kože do kojih može doći zbog nanošenja čistog eteričnog ulja na istu, spriječavamo nagli ulazak eteričnog ulja u organizam (neka ulja sadrže toksične sastavnice, i zbog naglog ulaska u organizam mogu izazvati neugodne nuspojave).
Također, sporija apsorpcija omogućava duže prisustvo terapijskih sastavnica u krvi, ili na ciljanom tkivu.
Stoga, eterična ulja se gotovo nikada ne nanose nerazrijeđena na kožu!
Biljna ili bazna ulja
Eterična ulja, ponavljamo, razrijeđujemo u tzv. baznim, temeljnim ili nosivim uljima.
To su najčešće biljna ulja, poput badema, makadamije, lješnjaka, avokada, no kao nosači se mogu koristiti i macerati, maslaci i voskovi.
To su ona masna ulja. Jednostavno ulje. Mogu biti dobivena na različite načine, mogu biti više ili manje kvalitetna, ali jedna stvar im je zajednička: gotova sva se mogu koristiti na koži takva kakva jesu, bez razrijeđivanja ili miješanja s drugim uljima.
Komplikacije
Priču ćemo u jednom od članaka i zakomplicirati mirisnim uljima, apsolutima, konkretima, Co2 ekstraktima….
A do tada je ovo dovoljno.
Prije upotrebe eteričnih ulja pročitajte kako prepoznati kvalitetna eterična ulja 🙂
Napisala: Nikolina Karin, fitoaromaterapeutkinja