Koja ravensara ili kako riješiti zbrku oko naziva?
Kao i kod nekih drugih eteričnih ulja, i kod eteričnog ulja ravensare postoji prilično velika zbrka oko samog naziva. Pod nazivom ravensara nađu se ulja iz vrsta Cinnamomum camphora, Ravensara aromatica, Ravensara anisata…
Nama je ovdje na umu madagaskarski kamforovac (Cinnamomum camphora), odnosno kamforovac kemotip 1,8 cineol.
Kamforovac (Cinnamomum camphora) daje nekoliko različitih eteričnih ulja. Njegovo prirodno stanište je Azija, gdje daje eterično ulje više ili manje bogato kamforom (kamforovac kemotip kamfor). Da zakompliciramo, i kamforovac kemotip kamfor ima različite “podkemotipove”, pa neki sadrže i preko 50% kamfora, a neki ga imaju zanemarivo malo.
Ovisno o mjestu rasta, kamforovac također daje i ulje bogato linalolom (kamforovac kemotip linalol), koje se na tržištu najčešće nalazi pod imenom Ho ulje ili ulje drveta ho (dobiva se iz kore). Za razliku od kemotipa kamfora, ovo je blago ulje. Naziva se blizancem ulja ružinog drveta, zbog sličnog sastava i djelovanja. Kako se ružino drvo nalazi na listi ugroženih vrsta, tako se Ho ulje koristi kao zamjena.
Kamforovac je prije više od 150 godina presađen na Madagaskar, gdje se zbog klime promijenio metabolizam biljke, pa ono sada daje eterično ulje specifičnog sastava: bogato je oksidom 1,8 cineolom te alkoholom a-terpineolom. To ulje se naziva kamforovac 1,8 cineol, madagaskarski kamforovac, ravensara ili ravintsara.
Kod nas se za ovu vrstu koristi naziv Ravensara, primarno pod utjecajem dr. Stribora Markovića, iako se vani najčešće naziva Ravintsara, dok se Ravensara koristi za ulje iz vrste Ravensara aromatica.
Kada ga kupujete, s obzirom na zbrku oko vrsta, naglasite da tražite ravensaru s madagaskara bogatu 1,8 cineolom, vrste Cinnamomum camphora, premda se kod nas na tržištu kod ozbiljnih distributera najčešće upravo ta i nalazi.
U posljednje vrijeme kod većine autoriteta vlada konsenzuz da se ulje iz vrste Cinnamomum camphora bogato cineolom (Madagaskarski kaforovac), kemotip 1,8 cineol, naziva Ravintsara a ne Ravensara kako je do sada kod nas bilo uobičajeno.
Moguće da će u slijedećih nekoliko godina taj naziv za ovo ulje i kod nas prevladati.
No, neki autoriteti pak predlažu da se sve tri vrste nazivaju Ho uljem, no različitog kemotipa i dijela (list/drvo), pa bismo tako imali Ho kemotip kamfor (a ne kamforovac), Ho kemotip linalol (ili ulje drveta Ho) i Ho kemotip cineol (ili ulje lista Ho, a ne ravensara/ravintsara).
Ovo ima donekle logike, jer ulju ružmarina ne dajemo drugačiji naziv ovisno o kemotipu, već ih nazivamo ružmarin kemotip cineol, ružmarin kemotip kamfor i ružmarin kemotip verbenon. Ni cimet nema različiti naziv dobio se on iz kore ili lista. No, s druge strane, iz citrusa imamo i petitgrain (list) i neroli (cvijet) i limun/naranču/mandarinu/itd (usplođe).
Sada kada ste potpuno zbunjeni nazivima i raspravama oko istih, ukoliko tražite ulje ravensare ili ravintsare koje bi koristili u difuzeru, potražite latinski nativ i oznaku kemotipa: Cinnamomum camphora ct. cineol (Cinnamomum camphora cineoliferum), i tada ste sigurni da imate ispravno ulje o kojem niže pišemo :).
Napisala: Nikolina Karin, fitoaromaterapeutkinja