Kada razmišljam o neemu prvo što mi padne na pamet je njegova gorčina, a zatim ljekovitost koju nam ta biljka nudi.

Jeste li znali da upotreba neema u ayurvedskom liječenju datira više od 2000 godina?

Latinski naziv neema, Azadirachta indica dolazi od perzijskog naziva Azad Dirakht. Na svahili jeziku naziva se “drvo koje liječi 40 bolesti”, što pokazuje značaj neema u tradicionalnoj medicini. Neem se naime smatra svetim drvom, a zbog svojih ljekovitih svojstava neizostavan je dio svakog indijskog kućanstva.

Svaki dio ovog stabla ima ljekovitu vrijednost – od cvjetova, voća i sjemena do grančica, soka i korijena.

Današnja moderna znanost itekako promiče tvrdnje o njegovoj ljekovitosti, a  istraživanjima su dokazana mnogobrojna ljekovita svojstva njegovih aktivnih sastavnica, poput alkaloida i liminoida. Primjerice nimbin i azadiratin, gorki sastojci kore i sjemenki neema, pojačavaju našu otpornost na bolest i imaju protuupalna svojstva.

Prah neema dobiva se od sušenih listova, a odlikuju ga antibakterijska, antifungalna, antiparazitska, protuupalna i analgetska svojstva, koja ga čine korisnim za liječenje i prevenciju mnogih bolesti. Pokazao se efikasnim u tretiranju psorijaze, ekcema i akni, kao i kod raznolikih dentalnih problema.

Prah neema prisutan je na našem tržištu kao kozmetička sirovina. Do srpnja 2013. mogao se kupiti i kao dodatak prehrani, no promjenom pravilnika o dodacima prehrani, neem se više ne nalazi listi dozvoljenih biljnih vrsta.

Naime, upotreba neema u većim količinama i kroz dulje vrijeme može imati kontracepcijsko djelovanje te može uzrokovati pobačaj. Također ulazi u interakciju s brojnim lijekovima.

Ukoliko neem želite koristiti kao dodatak prehrani, ove činjenice valja imati na umu te se svakako prije uzimanja posavjetovati s liječnikom.

Osim praha na našem tržištu se može naći i ulje neema koje se koristi u losionima za kupanje, sapunima, kozmetici te za odbijanje insekata.

Kako koristiti ulje i prah neema?

Neem pomaže kod prhuti

Za zdravlje tjemena i vlasišta, osobito za tretiranje prhuti, preporučuje se uljni pakung koji sadrži kombinaciju 10% ulja neema i 90% ulja kokosa. Ova uljna mješavina se dobro utrlja u vlasište, omota ručnikom te ostavi na vlasištu jedan do dva sata, nakon čega treba oprati kosu blagim šamponom. Ponavljati jedanput tjedno do saniranja prhuti. Rezultat će biti lijepa i sjajna kosa. U mješavinu neema i kokosa možete dodati i nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca radi jačeg djelovanja.

Masku za prhutavu i masnu kosu možete napraviti i od praha neema, gdje se pomiješa voda s prahom, pripremljenu pastu nanijeti na vlasište i ostaviti 30 minuta te temeljito isprati i kosu oprati s blagim šamponom. Ponavljati dok se ne sanira problem prhuti ili masnog vlasišta.

Neem je dobar kod akni i psorijaze

Neem djeluje na umirenje upalnih procesa, nadražene i iritirane kože, pa je koristan kod akni i psorijaze.

Jednostavnu maska za lice protiv akni i prištića možete napraviti od praha neema i jogurta u jednakim omjerima. Nanesite je na vaše lice. Isperite nakon što se osuši. Ponovite ovo 2-3 puta tjedno.

Neem prah također pomaže kontrolirati lučenje sebuma kod masne kože. Ukoliko imate jako masnu kožu, uzmite neem prah i zelenu glinu u jednakim omjerima i napravite masku s hidrolatom čajevca, te tu smjesu nanesite na licu. Ispirati nakon 15 minuta. Ova smjesa će pomoći smanjiti proizvodnju sebuma i mašćenje vaše kože.

Možete napraviti i ulje za redovnu njegu masne kože sklone aknama. Pomiješajte 5 ml ulja neema s 25 ml ulja lješnjaka te dodajte po 5 kapi eteričnih ulja čajevca i širokolisne lavande. Nekoliko kapi ovog ulja utrljajte ujutro i navečer na predjele pogođene aknama.

Kod psorijaze je izvrsne rezultate pokazala mješavina ulja neema s drugim biljnim i eteričnim uljima. Pomiješajte 20 ml ulja neema, 30 ml ulja ploda divlje ruže i 50 ml macerata centele, te dodate po 20 kapi eteričnog ulja narda i ružmarina verbenona. Ovo ulje koristite svakodnevno za njegu kože pogođene psorijazom.

Neem za zdravlje usne šupljine

zdravlje usne šupljine

Neem je oralni prijatelj i dokazano obuzdava širenje streptokoka po površini zubi te sprječava nastanak karijesa, zbog čega se često koristi u pastama za zube.

Neem suzbija bolesti zubnog mesa i održava usnu šupljinu zdravom, bori se protiv lošeg zadaha iz usta, ubija bakterije u ustima, sprječava i smanjuje naslage.

Pomiješajte neem prašak sa soli i četkajte zube s ovom mješavinom umjesto komercijalne paste za zube. To će učiniti vaše desni i zubi jačim i zdravijim te spriječiti zubne infekcije.

Ako imate problema s aftama, paradentozom ili upalom grla možete napraviti otopinu koju možete grgljati/mućkati u ustima. Otopinu napravite od čajne žličice neema i čajne žličice kurkume koju će te otopiti u 2,5dl tople vode. Nakon grgljanja otopinu ispljunuti. Ponavljati više puta tijekom dana.

Neem uklanja gnjide i uši iz kose

Uši u kosi najčešće se pojavljuju kod djece vrtićke i školske dobi. Među djecom se one brzo šire, ali i brzo počnu svrbjeti njihove glavice.

Neem ima svojstva koja  inhibiraju rast ušiju. Također ubijaju gnjide.

Napravite smjesu od praha neema i vode i u debljem sloju je nanesite na vlasište i kosu, te ostavite da se smjesa osuši. Isperite ju a kosu operite blagim šamponom. Ovaj postupak možete koristiti 2-3 puta u tjednu dok ne uništite gnjide i uši u kosi. Radi boljeg učinka tretman možete kombinirati s tretmanom pomoću eteričnih ulja.

Neem pomaže kod reume i reumatoidnog artritisa

Neem ublažava bolove i upalna stanja kod bolnih i upaljenih zglobova.

Masaža toplim uljem neema djelovat će pozitivno na smanjenje simptoma uzrokovanih reumom i reumatoidnim artritisom.

Za još bolje djelovanje ulju neema možete dodati nekoliko kapi eteričnih ulja limunskog eukaliptusa i zimzelena (na 100 ml ulja neema 20 kapi limunskog eukaliptusa i 10 kapi zimzelena).

Neem je insekticid, pesticid i repelent

djeluje kao repelent i koristi se protiv komaraca

Neem sadrži alkaloide i liminoide koji su se pokazali uspješni kao pesticid ili insekticid.

Otopina za špricanje biljaka:

2 jušne žlice praha neema potopite s 1,5 litre obične vodom, bez kuhanja, i pustite da odstoji preko noći.  Idući dan rijedite s 4 dijela vode i prskate. Na ostatak taloga možete dodati opet vodu i nakon stajanja opet prskati, te talog na kraju upotrijebiti kao prihranu.

Repelent

Ulje neema koristi se i protiv komaraca i drugih napasnika. Kao repelent je ispitan u koncentracijama od 2-5% (pomiješajte 5 ml ulja neema s 95 ml nekog brzoupijajućeg ulja, poput makadamije ili lješnjaka). Koristi se za odbijanje krpelja, komaraca, buha pa čak i za suzbijanje populacije grinja.

Neem kao dezodorans

Želite li se riješiti neugodnog mirisa tijela?

Neem prah također možete koristiti kao prirodni dezodorans.

Pomiješajte neem prašak s vodom i eteričnim uljima po vašem izboru. Ulijte ovu smjesu u bočicu za prskanje i upotrijebite ga kao dezodorans.

Napomene:

S obzirom na njegov snažan učinak po naš organizam, savjetuje se neem koristiti u određenom vremenskom razdoblju (2 do 3 tjedna) i svakako zatim napraviti stanku od barem 10 dana.

Napisala Meri Filipović, mag. nutricionizma, fitoaromaterapeutkinja