Tip kože koji imamo je genetski uvjetovan, a masna koža kod koje dolazi do pojave akni je jedan od tri osnovna tipa. Druga dva su suha i mješovita koža.
Tip kože ne možemo promijeniti. Imamo kožu kakvu imamo, i s tim trebamo naučiti živjeti, i još važnije, naučiti ju pravilno njegovati. Ukoliko imate masnu kožu s proširenim porama, ona nikad neće izgledati kao koža osoba koje nikada nisu imale problema s tenom, koje imaju normalni tip kože. Zasigurno možete s vremenom postići da bude bez upalnih procesa i njegovana, no hoće li ikada biti dovoljno “savršena” za naslovnicu?
Ja osobno sam imala akne negdje od desete godine pa do kasnih dvadesetih, s najgorim razdobljem upravo tijekom puberteta, odnosno srednje škole, baš kada smo najnesigurniji u sebe.
Taj osjećaj, da ti koža nije dovoljno lijepa, zapravo te nikada kasnije ne napušta. Dan danas mi je neugodno ljudima govoriti o njezi kože jer vidim da blijedo gledaju u moje lice i pitaju se “o čemu ova priča”? A koža mog lica u četrdesetima izgleda 10x bolje nego u mladosti. Ali ne izgleda dobro kao kod prijateljice, sestre, kume, poznanice itd., koja ima drugi tip kože.
Članci tipa xy slavna osoba svoj ten zahvaljuje ovom tajnom sastojku – ne pomažu! Nema jednog sastojka, jedne kreme, jedne ljekovite biljke koja će riješiti kompleksan problem s aknama. Ako se toj xy manekenki i pojavio prištić na nosu baš pred važnu reviju, nemojmo banalizirati, to nisu akne koje dugotrajno pogađaju kožu, i da, psihu.
Liječenje akni zahtjeva strpljivost i sistematičan pristup. Treba uzeti u obzir i da neće svima sve odgovarati i da ćemo ponekad lutati dok ne otkrijemo što je za nas dobitna kombinacija.
Zašto i kako nastaju akne?
Glavni krivac za prekomjerno izlučivanje sebuma jest povišena razina cirkulirajućeg dihidrotestosterona – steroidnog androgena, odnosno muškog spolnog hormona, koji se u manjim količinama nalazi i u ženskom organizmu. Previše androgena dovodi do disbalansa koji se očituje na koži pojačanim lučenjem sebuma.
Sebum istovremeno mijenja i sastav: postaje zasićeniji skvalenom, koji je zbog nestabilnosti skloniji oksidaciji pa postaje gušći, što otežava njegovo izlaženje do površine kože. Blokira se dlačno-lojni kanal, oksidirani skvalan je prisutan u gornjim slojevima kože, zbog čega dolazi i o prekomjernog umnožavanja stanica. Sebum je zarobljen, te nastaju miteseri.
Da bi se razvile akne, potreban je i prekomjerni razvoj bakterija, koje su inače normalno prisutne na površini kože, te patogenih bakterija poput Propionobacterium acnes. Bakterije igraju važnu ulogu u razvoju upale.