Tip kože koji imamo je genetski uvjetovan, a masna koža kod koje dolazi do pojave akni je jedan od tri osnovna tipa. Druga dva su suha i mješovita koža.

Tip kože ne možemo promijeniti. Imamo kožu kakvu imamo, i s tim trebamo naučiti živjeti, i još važnije, naučiti ju pravilno njegovati. Ukoliko imate masnu kožu s proširenim porama, ona nikad neće izgledati kao koža osoba koje nikada nisu imale problema s tenom, koje imaju normalni tip kože. Zasigurno možete s vremenom postići da bude bez upalnih procesa i njegovana, no hoće li ikada biti dovoljno “savršena” za naslovnicu?

Ja osobno sam imala akne negdje od desete godine pa do kasnih dvadesetih, s najgorim razdobljem upravo tijekom puberteta, odnosno srednje škole, baš kada smo najnesigurniji u sebe.

Taj osjećaj, da ti koža nije dovoljno lijepa, zapravo te nikada kasnije ne napušta. Dan danas mi je neugodno ljudima govoriti o njezi kože jer vidim da blijedo gledaju u moje lice i pitaju se “o čemu ova priča”? A koža mog lica u četrdesetima izgleda 10x bolje nego u mladosti. Ali ne izgleda dobro kao kod prijateljice, sestre, kume, poznanice itd., koja ima drugi tip kože.

Članci tipa xy slavna osoba svoj ten zahvaljuje ovom tajnom sastojku – ne pomažu! Nema jednog sastojka, jedne kreme, jedne ljekovite biljke koja će riješiti kompleksan problem s aknama. Ako se toj xy manekenki i pojavio prištić na nosu baš pred važnu reviju, nemojmo banalizirati, to nisu akne koje dugotrajno pogađaju kožu, i da, psihu.

Liječenje akni zahtjeva strpljivost i sistematičan pristup. Treba uzeti u obzir i da neće svima sve odgovarati i da ćemo ponekad lutati dok ne otkrijemo što je za nas dobitna kombinacija.

Zašto i kako nastaju akne?

Glavni krivac za prekomjerno izlučivanje sebuma jest povišena razina cirkulirajućeg dihidrotestosterona – steroidnog androgena, odnosno muškog spolnog hormona, koji se u manjim količinama nalazi i u ženskom organizmu. Previše androgena dovodi do disbalansa koji se očituje na koži pojačanim lučenjem sebuma.

Sebum istovremeno mijenja i sastav: postaje zasićeniji skvalenom, koji je zbog nestabilnosti skloniji oksidaciji pa postaje gušći, što otežava njegovo izlaženje do površine kože. Blokira se dlačno-lojni kanal, oksidirani skvalan je prisutan u gornjim slojevima kože, zbog čega dolazi i o prekomjernog umnožavanja stanica. Sebum je zarobljen, te nastaju miteseri.

Da bi se razvile akne, potreban je i prekomjerni razvoj bakterija, koje su inače normalno prisutne na površini kože, te patogenih bakterija poput Propionobacterium acnes. Bakterije igraju važnu ulogu u razvoju upale.

Pristup fitoaromaterapije u liječenju akni

prirodna kozmetika na bazi eteričnih ulja pomaže izliječiti akne

Aromaterapija (nadopunjena fitoterapijom) može pomoći u prevenciji i saniranju upalnih i drugih problema koji se pojavljuju s masnom kožom lica, no osim njege izvana iznimno je bitno djelovati na kožu i iznutra.

U kozmetičkim formulacijama ne koristimo se samo eteričnim i biljnim uljima, već i drugim sastojcima koji su se pokazali učinkovitima u njezi kože pogođene aknama.

Iako su ulja za njegu kože vrlo popularna, ona nekim ljudima jednostavno ne odgovaraju. Isto tako ni prirodne aroma-kreme s većim udjelom masne faze nekim osobama neće odgovarati, i za njih će bolji izbor biti bezuljne formulacije.

U njezi kože pogođene aknama najčešće koristimo tonike, ulja za lokalno nanošenje, ulja za cijelo lice, kreme, serume i maske.

Tonik za tretman kože pogođene aknama

U aromakozmetici imamo hidrolate koje možemo koristiti kao tonike za njegu i čišćenje lica.

Premda hidrolati sami po sebi imaju ljekovito djelovanje (protuupalno, antibakterijsko, adstrigentno, seboregulirajuće) i ništa nas ne sprječava da ih koristimo kao takve, moja sugestija je ipak obogatiti ih dodatnim sastojcima koji dokazano pomažu kod problema akni.

Najčešće spominjani hidrolati u kontekstu kože pogođene aknama su:

Svi navedeni hidrolati se mogu međusobno miješati.

Za veći stupanj upale biramo čajevac ili timijan linalol te ih potpomažemo kamilicom (njemačkom ili rimskom).

Meni su najdraže kombinacije koje uključuju neroli i ružmarin verbenon. Ne samo zbog djelovanja, već i zbog mirisa koji također djeluje na psihu i volju da nešto svakodnevno radimo.

Što dodajemo u hidrolate i što time postižemo?

Niacinamida dodajemo 2-4%. On smanjuje lučenje sebuma, liječi akne ali i djeluje protiv hiperpigmentacija. Utvrđeno je da je učinkovit kao i antibiotske kreme u smanjenju akni, bez rizika od bakterijske rezistencije. Ujednačuje ten kože i smanjuje hiperpigmentacije. Da bi se otopio, hidrolat treba lagano zagrijati.

Marine-Z (nalazimo i pod nazivom Algo’zinc), smjesa glicerolnog ekstrakta alge Laminaria digitata, te cinka.

Marine-Z regulira lučenje sebuma, umanjuje upale kod akni i djeluje protiv Staphylococcus aureus te Propionobacterium acnes, bakterije koja je negativni faktor kod akni.

Dvostruko slijepa klinička ispitivanja pokazala su da primjena pripravaka s ovim aktivnim sastojkom mogu znatno poboljšati stanje kože zahvaćene aknama, upalnih lezija i smanjiti lučenje sebuma. Rezultati su vidljivi već nakon dva tjedna korištenja. Dodajemo ga do 5%.

Ekstrakt zelenog čaja, koji djeluje blago adstrigentno te spriječava pojačano lučenje sebuma. Osim navedenoga, odlikuje ga i snažno protuupalno i regenerativno djelovanje, te je izvrstan ovlaživač. Dodajemo ga do 5%.

Dodatni korisni sastojci su aloe vera, koja vlaži kožu i djeluje protuupalno; dekspantenol, koji djeluje protuupalno, zacjelujuće te važi kožu, te alantoin, opet sa snažnim protuupalnim i regenerativnim djelovanjem.

Salicilna kiselina je još jedan sastojak koji se uspješno koristi u tretmanu akni. Primjer tonika sa salicilnom kiselinom možete pronaći OVDJE.

Kako napraviti ljekoviti tonik za tretman akni?

S obzirom na mnoštvo mogućih sastojaka, nećemo ih sve utrpati u jednu formulaciju, no tonik ćemo napraviti maksimalno korisnim i ljekovitim.

Moj sin, koji je ten naslijedio od mene, i hodajuća je anti-reklama za moj posao (ok, više nije), praktički samo tonik želi koristiti. Natjerati ga na neko ulje ili kremu je uzaludan posao, i jedino što koliko-toliko redovno koristi je upravo tonik. I to nakon puno borbe. Upravo zato sam u tonik “potrpala” sve što se potrpati da, jer znam da će na tom koraku njega lica završiti.

Tonik naravno može biti i puno jednostavniji, tipa hidrolat + marine-z + konzervans, ili hidrolat + nicinamid + konzervans.

Sastojci za 200 mL tonika:

hidrolat 169 mL *

Marine-Z 10 mL

Ekstrakt zelenog čaja 10 mL

Dekspantenol 2 mL

Aloe vera prah 200:1 1 g

Niacinamid 8 g

Konzervans Cosgard 20 kapi

Napomena: Neke mjere su u ml, neke u gramima. Uobičajeno sve ide u gramima, no za tekuće sastojke su stavljeni ml ladi lakšeg baratanja. Kako se ne radi o emulziji, g/ml gore ili dole neće utjecati na stabilnost tonika.

Postupak izrade:

Jedan dio hidrolata izdvojite u laboratorijsku čašu (npr 50 mL), odvažite niacinamid te zagrijavajte na vodenoj kupelji dok se niacinamid u potpunosti ne otopi. Izvadite čašu iz vodene kupelji, te dodajte aloe vera prah snažno miješajući ili miksajući dok se u potpunosti ne sjedini. Nakon ta dva praškasta sastojka, dodajte ostatak sastojaka miješajući između svakog, hidrolat do kraja te konzervans. Prelijte u bocu od 200 mL. Ukoliko još ima mjesta, a ostalo je hidrolata, nalijte ga do kraja te još jednom sve snažno protresite.

Kako koristiti tonik?

Nekoliko puta dnevno nanesite tonik na blazinicu te nježno očistite lice.

Još bolji način: poprskajte i utapkajte u lice, te nanesite ulje ili emulziju za njegu kože.

Eterična i biljna ulja u njezi kože pogođene aknama

eterična ulja protiv akni

Srećom, iza nas je vrijeme u kojem smo izbjegavali koristiti ulja u njezi masne kože. Oil-free kreme i emulzije često djeluju suprotno od onoga što želimo postići te mogu provocirati dodatno lučenje sebuma. No, nekim ljudima jednostavno ulja neće odgovarati te će se okrenuti bezuljnim formulacijama.

Od biljnih ulja najčešće koristimo ulje lješnjaka, koje uz dodatak male količine jojobe čini odličnu mješavinu za svakodnevnu njegu masne kože.

Ulje lješnjaka se izrazito brzo s upija pa ne ostavlja osjećaj masne kože. Zbog sadržaja triterpenskih spojeva pogodno je za masnu, slabo prokrvljenu kožu sklonu aknama, kao i za osjetljivu kožu sklonu crvenilu i kožu kojoj nedostaje vlage. Zbog unikatnog sastava fitosterola regulira lučenje masnoće, omekšava i vlaži kožu. Dosta je stabilno zbog sadržaja vitamina E.

Jojobino ulje (iako je to ustvari vosak!) otapa višak sebuma na koži. Vrlo stabilno, otporno na oksidaciju, a najčešće se ne koristi samostalno već do 20% u mješavini s drugim biljnim uljima.

Tamanu ulje (Calophyllum inophyllum) je također izrazito protupalno, a ima i antibakterijsko djelovanje, pa je čest sastojak preparata za njegu kože sklone aknama (i ostalim upalnim procesima).

Macerat centele u suncokretovom ulju, uz sve karakteristike suncokretovog ulja koje djeluje adstrigentno te omekšava kožu, dodatno djeluje regenerirajuće te inzenzivno potiče obnavljanje kože, stoga je jedno od ulja izbora za njegu kože s ožiljcima, meni osobno najdraže ulje za njegu ovog tipa kože. Ovaj macerat uvijek sugeriram zaštititi antioksidativnim ekstraktom ružmarina, jer suncokret nažalost relativno brzo užegne.

Skvalan nije ulje, ali izolira se iz maslinovog ulja (najčešće). Na koži je vrlo lagan, brzo se upija, te pomaže očuvanju hidrolipidne barijere kože.

Eterično ulje čajevca (Melaleuca alternifolia) djeluje prije svega izratito antibakterijski, te protuupalno i zacjeljujuće. Zna isušivati kožu, i ja ga osobno ne volim u formulacijama za njegu cijelog lica, draži mi je u formulacijama koje idu izolirano na aknu/prištić. I ne, ne sugeriram da se koristi bez razrijeđivanja direktno na prištić, obavezno ga treba razrijediti u nekog biljnom ulju.

Manuka (Leptospermum scoparium) je također jakog antibakterijskog djelovanja kao i čajevac, no finijeg mirisa, i u posljednje vrijeme se sve česte nalazi u formulacijama za njegu masne kože sa aknama.

Širokolisna lavanda (Lavandula spica ili Lavandula latifolia) ima izvrsno regenerirajuće djelovanje te regulira lučenje sebuma. Ukoliko je problem masna koža s ožiljcima, širokolisna lavanda je jedno od ulja izbora.

Elemi (Canarium luzonicum) djeluje antibakterijski, regulira lučenje sebuma te stimulira zacjeljivanje kože. Osobno mi je jedno od dražih ulja u njezi kože sklone aknama.

Eukaliptus dives (Eucalyptus dives) slično kao i elemi posjeduje baktericidno i protuupalno djelovanje.

Mirta kemotip cineol (Myrtus communis) djeluje adstringentno, regenerirajuće i tonizirajuće djelovanje, potiče vlaženje kože. Također ima blago antibakterijsko djelovanje. Koristi se kod svih tipova kože, a ne samo masne.

Eterična ulja njemačke kamilicetanacetuma i stolisnika koriste se zbog izrazito protuupalnog djelovanja.

Ulje za lokalno nanošenje na akne

U bočicu od 10 mL odmjerite:

8 mL tamanu ulja

16 kapi eteričnog ulja čajevca

2 kapi eteričnog ulja njemačke kamilice

Dobro promućkajte u bočici.

Nanosi se isključivo na akne, 1-3 x dnevno. Ukoliko je akna izrazito bolna, duboko pod kožom, može se dodati još dvije kapi eteričnog ulja timijana kt. timol.

Uz tonik, ova verzija je jedino što moj sin, ona gore spomenuta anti-reklama za sve što radim, povremeno pristane koristiti. Kako mu ulja strahovito idu na živce, tako ovo koristi samo iz roll-on bočice, tako da ništa ne mora dirati :).

Ulje za opću njegu kože pogođene aknama

U bočicu od 30 mL odmjerite:

10 mL ulja lješnjaka

8 mL skvalana

5 mL tamanu ulja

5 mL ulja jojobe

5 kapi eteričnog ulja elemija

5 kapi eteričnog ulja čajevca ili manuke

5 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande

5 kapi eteričnog ulja njemačke kamilice

2 kapi antioksidativnog ekstrakta ružmarina

Dobro promućkajte u bočici.

Nanositi na područje pogođeno aknama 1-2x dnevno, idealno na kožu navlaženu odgovarajućim hidrolatom ili tonikom.

Kod jako upaljene kože sugeriram dodati i 0,5% ekstrakta sladića. Ekstrakt sladića odlikuje snažno protuupalno, regenerativno i antibakterijsko djelovanje.

Prirodna krema za njegu kože pogođene aknama

Nekim osobama jednostavno ne odgovaraju ulja. I to je u redu, za njih postoje emulzije.

Ovdje neću obrađivati postupak izrade emulzija, tek sugerirati dvije recepture:

Krema za njegu masne kože s aknama

Serum za njegu kože s nepravilnostima

Maske za masnu kožu pogođenu aknama

Maske za lice od zelene gline izvlače toksine iz kože, uklanjanju površinski sloj epidermisa, a koži donose minerale (zelena glina funkcionira kao ionski izmjenjivač).

Koriste se jednom do dva puta tjedno na način da se maska nanese na lice u srednje debelom sloju, najbolje prije tuširanja, i ostavi 15-tak minuta da djeluje.

Osim zelene gline popularna je i rhassoul glina, zatim aktivni ugljen, prah neema te cink oksid.

O maskama sa zelenom glinom već smo pisali, pa ovdje dajem prijedlog obogaćene recepture.

U posudicu odmjerite:

15 g zelene gline

10 g rhassoul gline

5 g neem praha

3 g cink oksida

20 g hidrolata (čajevac, timijan linalol)

4-5 g ulja (lješnjak, tamanu)

Na suhu masu prvo postepeno dodavajte hidrolat dok ne poprimi izgled lako razmazive paste, a zatim dodajte i ulje i sve dobro promiješajte.

Kod maski omjeri ne moraju biti precizni, dok god je konzistencija pogodna za nanošenje na lice, možete se igrati omjerima. Više praha, manje vode – ništa strašno se neće dogoditi, uvijek možete popraviti.

Prehrana i liječenje akni “iznutra”

Morate biti svjesni da niti najbolja kozmetika, bila ona prirodna ili ne, dugoročno neće puno promijeniti na stvari ukoliko se njega kože (lica) ne radi i iznutra. Kozmetika sama po sebi nije dovoljna za zdravlje kože, o kojem god stanju da se radilo, bile to akne, atopijski dermatitis, seboreja, psorijaza…

Koža je povezana s funkcijom drugih organa, prije svega jetre, pa kozmetika “iznutra” uključuje i tzv. drenažu jetre.

Čišćenje kože iznutra

liječenje akni iznutra - ljekovito bilje

Tri su biljke najčešće korištene kao čistači kože: čičak od kojeg se koristi korijen, artičoka od koje se koristi list, te maćuhica od koje se koristi nadzemni dio.

Korijen čička (Arctium lappa) istovremeno potiče čišćenje kože i jetre. Spojevi u čičku potiču izbacivanje toksičnih produkata metabolizma iz jetre i bubrega. Polieni i poliini iz čička vrlo su aktivni protiv raznih vrsta stafilokoka koji često izazivaju kožne infekcije.

Čaj se spravlja tako da 2 jušne žlice kuhamo 5 min. u 250 mL vode, maknemo s vatre, ostavimo poklopljeno 10 min., te procijedimo. Pije se 2-3 puta dnevno, 20-30 min prije jela, uvijek svježe spravljeno.

Čaj od korijena čička nije baš najukusniji, pa sugeriramo nešto skuplju varijantu, ekstrakt čička spravljen integralnom ektrarkcijom od svježe biljke. Doza za integralni ekstrakt čička proizvođača Soria Natural je 3×1 mL razmučeno u čaši vode, 20-30 minuta prije obroka, a za EPS ekstrakt u obliku kapsula 2 kapsule dnevno.

Kura sa korijenom čička radi se tri tjedna, zatim jedan tjedan pauze, pa se može ponoviti.

Ovakve kure rade se najmanje 2x godišnje, a idealno 4x, pri promjeni godišnjih doba.

Tijekom kure čičkom može doći do privremenom pogoršanja stanja kože. Ukoliko je pogoršanje veliko, kura se može prekiniti ili smanjiti doza.

Maćuhica (Viola tricolor): specifično djeluje na poboljšanje funkcija kože, a pomaže kod masne kože, akni, seboreje i sličnih problema gdje je potrebna regulacija sebuma (jedna vrhom puna jušna žlica prelije se s 200 mL kipuće vode i ostavi poklopljeno 10 min., a zatim procijedi i pije 2-3 puta na dan, 20-30 min. prije jela, uvijek svježe pripremljeno).

Integralni ekstrakt lista artičoke (Cynara scolymus) se preporučuje s ciljem kvalitetnog čišćenja i regeneracije jetre, te poboljšavanja protoka žuči. Artičoka se uzima UMJESTO čička, 3×1 ml (bezalkoholni integralni ekstrakt Soria Natural), razmučeno u čaši vode, 20-30 min prije jela.

Integralni ekstrakti dobiveni od svježeg bilja su djelotvorniji od drugih načina obrade ljekovitog bilja zbog jedinstvenog procesa proizvodnje, gdje su prilikom njihovog dobivanja sačuvani apsolutno svi djelotvorni sastojci biljaka koji se drugim načinima dobivanja redovno gube.

Sve kure čajevima i ekstraktima traju 3 tjedna. Nakon tjedan dana pauze, kura se po potrebi može ponoviti. Tijekom kure može doći do pogoršanja stanja.

Biljna ulja

Osim čajeva, koži pomaže i oralno uzimanje ulja bogatih gama linolenskom kiselinom:

•2×1 čajna žličica hladno prešanog ulja boražine (Borago officinalis) – 4 kapsule od 500 mg

ili

•3×1 čajna žličica hladno prešanog ulja noćurka (Oenothera biennis) – 6 kapsula od 500 mg

Ulja se uzimaju kroz duže vrijeme (2-3 mjeseca) nakon jela. Uz ova ulja bogata GLA kiselinom, potrebno je suplementirati i Omega 3 masne kiseline (dugoročnim uzimanjem ovih ulja, ukoliko u organizmu postoji manjak omega 3 masnih kiselina, GLA postaju pro-upalne umjesto protuupalne).

Ulja bogata GLA posebice se sugerira uzimati kod akni koje se povezuju s policističnim jajnicima, kada se mogu kombinirati i s ekstraktom konopljike.

Laktoferin

Laktoferin je prirodna molekula, protein, koja se prirodno nalazi u mlijeku i kolostrumu, ali i drugim tjelesnim tekućinama, poput suza, sline, žuči ili crijevnih sekreta.

Laktoferin posjeduje:

  • antimikrobno djelovanje
  • antioksidativno djelovanje
  • protuupalno djelovanje
  • antitumorsko djelovanje
  • imunomodulatorno djelovanje
  • prebiotičko djelovanje

Studija u kojoj su ispitanici uzimali 200 mg laktoferina na dan tijekom 12 tjedana pokazala je smanjenje broja upalnih akni kod 38% ispitanika, smanjenje broja svih akni kod 23% ispitanika te smanjenje stupnja težine bolesti kod 20% ispitanika.

Osim toga, kod trećine ispitanika smanjilo se stvaranje sebuma.

Prehrana

Općenito, treba uvesti reda u prehranu, paziti i na pre- i na probiotički unos, paziti na dovoljan stupanj hidracije (kontinuirano piti dovoljno tekućine).

Kao najveće krivce za stvaranje akni istraživanja su izdvojila mlijeko i jednostavne ugljikohidrate. Velik unos mlijeka, posebice obranog, lišenog svoje prirodne masnoće, povezan je s višim rizikom od razvoja akni. Smatra se da je to posljedica toga što mlijeko sadrži ili hormone ili bioaktivne molekule, poput androgenih hormona i IGF-1 čimbenika te progesterona koji utječu na hormone u tijelu.

Također je dokazano je i da su se akne češće pojavljivale kod ljudi koji su više energije konzumirali iz jednostavnih ugljikohidrata i namirnica visokog glikemijskog indeksa. Namirnice koje karakterizira značajan sadržaj jednostavnih ugljikohidrata s visokim glikemijskim indeksom utječu na razinu inzulina i IGF-1 čimbenika u serumu. Obje molekule utječu na povećanu proizvodnju androgenih hormona i posljedično na razvoj akni.

Prehrana se treba bazirati na zelenom lisnatom povrću, kvalitetnim proteinima iz ribe, mesa, jaja i mahunarki, te kvalitetnim masnoćama.

Može se razmisliti o suplementaciji vitamina B skupine, posebice biotina, te cinka. Nekoliko je istraživanja pokazalo da cink može smanjiti učestalost pojavljivanja akni. S obzirom da se radilo o studijama sa viskom dozama cinka (60-90 mg dnevno), nužno je posavjetovati se sa svojim liječnikom.

Savjet: Nakon utvrđivanja hormonalnog statusa, svakako se uputiti dobrom nutricionistu.

Napisala: Nikolina Karin, fitoaromaterapeutkinja